EXPRESS UZSAKYMAI 24H.* +37065289550
STIKLO APDIRBIMAS IR MONTAVIMAS
DIRBAME VISOJE LIETUVOJE
  • Aukšta kokybė
  • Didmeninės kainos
  • Nemokamas atvykimas

Stiklas ir jo istorija: įdomūs faktai

Stiklo gaminių šiandien galima rasti kone kiekvienuose namuose, o šios medžiagos panaudojimo būdų yra daug ir įvairių. Stiklas pradėtas gaminti prieš maždaug 5000-6000 metų, o šiandien retai susimąstoma, kokia yra jo kilmė. Vis dėlto, pasidomėkime, kokios datos stiklo istorijoje yra pačios svarbiausios, ir kur jis buvo naudojamas mums neatmenamais laikais.

Pirmieji stiklo gaminiai

Pirmųjų stiklo gaminių buvo rasta Egipte ir Mesopotamijoje – jie buvo sukurti 3000-4000 m. prieš mūsų erą, Japonijoje, Indijoje ir Korėjoje rasta stiklo, kuris buvo pagamintas prieš maždaug 4000 metų, o Kinijoje rasti moliniai bei porcelianiniai indai su stiklo puošybos elementai, kurie buvo sukurti maždaug 1766-1122 m. pr. m. e.  Spėjama, kad stiklo pūtimo technologija buvo pradėta taikyti gerokai vėliau – 250 m. pr. m. e. Aleksandrijoje.

Stiklo gamybos technologijos

Įdomu tai, kad Plinijus Jaunesnysis (77 pr. m. e.) stiklą ir jo gamybos technologijas aprašė vienoje iš savo knygų, tačiau tuomet stiklas dar nebuvo labai populiarus. Stiklo gamyba sparčiai išpopuliarėjo XIII amžiuje – tuo metu jo gamyba sparčiai plito Italijoje, o vėliau – ir visoje Europoje. 1688 metais prancūzas Luka de Negu išrado veidrodinio stiklo technologiją. Panašiu metu buvo pradėti gaminti ir stikliniai langai. Masinė stiklo gamyba buvo pradėta tik XIX amžiuje, kada buvo išrasta Simenso-Martino krosnis.

Stiklo gamyba Lietuvoje

XI – XIII a. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje stiklas jau buvo gaminamas. 1547 metais Žygimantas Augustas buvo suteikęs privilegiją Vilniuje steigti  stiklo manufaktūrą ir prekiauti stiklo gaminiais. Paskutinį dvidešimtojo amžiaus dešimtmetį Lietuvoje veikė trys stiklo gamybos fabrikai – stiklas buvo gaminamas Vilniuje, Kaune ir Panevėžyje. Tuo laikotarpiu stiklo gamyba jau buvo visiškai automatizuota ir mechanizuota, o rankiniu būdu buvo gaminami tik meniniai ir kai kurie specifiniai dirbiniai.

Bėgant metams stiklo panaudojimų galimybės vis labiau plėtėsi, o šiandien stiklas neabejotinai yra viena populiariausių medžiagų, leidžiančių sukurti įvairius gaminius. Stiklo apdorojimo būdų yra tikrai daug, todėl ši medžiaga yra pritaikoma ne vien tik interjere, bet taip pat ir kitose srityse.